niedziela, 8 marca 2015

OPOWIEŚĆ O KOBIETACH

Wspaniała, pełna niedopowiedzeń książka Herbjorg Wassmo ,,Stulecie". Idealna na DZIEŃ KOBIET. 
Myślę, że w każdej rodzinie można by było usłyszeć taką historię, o marzeniach i niespełnionych oczekiwaniach. O poświeceniu kobiet dla rodziny, męża, dzieci. O wyborach, rozterkach, poszukiwaniach. 


W naszej rodzinie opowieść toczyłaby się o kobiecie, która aby utrzymać gospodarstwo po śmierci męża, wychodzi kolejny raz za mąż z rozsądku, bez miłości, aby zapewnić małemu synkowi bezpieczeństwo. O kobiecie, która zostawia swoją rodzinę i jedzie za zesłańcem do jego ojczyzny, gdzie po kilku latach on umiera, a ona zostaje sama z dziećmi na obcej ziemi. O kobiecie, której mąż trafia do obozu koncentracyjnego, a ona musi utrzymać dwóch malutkich synów. O kobiecie, która trafia do obozu za męża, który ucieka przed poborem. O tych wszystkich kobietach, które musiały się troszczyć o rodzinę, które mimo przeciwności losu nie poddawały się, walczyły i wygrywały. Nie wiem, czy ja wychowana w czasach pokoju miałabym tyle siły i odwagi, aby walczyć z przeciwnościami losu. Chyba nie dałabym rady.  Dlatego tak bardzo je podziwiam :)


10 komentarzy:

 1. Książki, po których zastanawiamy się są bardzo cenne. Ostatnio za dużo i za często się zastanawiam więc uciekam znów w przeciwną stronę... ku bezmyślności :) Wiele dobrego życzę :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki, po których zastanawiamy się są bardzo cenne. Ostatnio za dużo i za często się zastanawiam więc uciekam znów w przeciwną stronę... ku bezmyślności :) Wiele dobrego życzę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawzajem :) Ostatnio udaje mi się wypożyczać coraz ciekawsze książki :)

   Usuń
 3. Ależ Agatko! Na pewno miałabyś siłę walczyć o dzieci, o rodzinę. Fakt, teraz jest nam dobrze i spokojnie, ale nikt nie wie co go może spotkać jeszcze w życiu.Uwierz mi, nawet nie zdajesz Sobie sprawy jakie pokłady w Tobie drzemią! My kobiety jesteśmy bardzo silne. Życzę Ci jednak, abyś nigdy nie musiała do tych pokładów sięgać:)
  p.s. Czasami bezmyślność leczy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wietrzyku, przepraszam, pomyliłam imiona:) A może jednak też masz na imię Agatka! Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  2. Niestety Agatką nie jestem :) ale moje imię zaczyna się na kolejną literę w alfabecie :)

   Usuń
  3. Barbara, Beata, Brygida, Bogna, Beatrycze, Bogumiła, Bożena...etc. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 4. Coz to byly za czasy, sluchalam opowiadan babci z otwarta buzia..Dzielna kobieta. Tyle ich bylo, niosacych ciezar ponad sily.
  Ksiazki poszukam, bo lubie niedopowiedzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam także tej autorki KSIĘGĘ DINY

   Usuń