poniedziałek, 15 czerwca 2015

POD OKNEM SYPIALNI

Od miesiąca sprzyjające temperatury w nocy pozwalają nam otwierać okno. Dzięki temu możemy upajać się wspaniałymi zapachami. Pierwszy kwitnie lilak biały podwójny. Niestety nie znam jego nazwy. Mieli go moi rodzice i gdy zbudowaliśmy dom, tata przywiózł mi go w prezencie. Jest odporny. Jedyny minus, to to, że kwitnie dosyć późno w stosunku do innych krewnych. Zawsze muszę uzbroić się w cierpliwość, ale potem .... 


Gdy jego kwiatostany nadają się już do ścięcia swój spektakl zaczyna lilak Meyera ,,Palibin". Pamiętam, że zdecydowałam się na jego kupno po przeczytaniu opisu w jednej z książek ogrodniczych. Trochę przestraszyła mnie pani w szkółce, mówiąc, że to nic ciekawego. Ale nie zraziłam się i kupiłam niewielki, niepozorny krzaczek. Teraz po kilku latach odwdzięcza mi się wspaniałym zapachem :) 


Dzisiaj niestety musiałam już obciąć jego kwiaty, dość szybko uschły w tym roku z powodu suszy. Na szczęście pojawiły się różowe kwiaty budlei alternifolii. Tę roślinę kupiłam dopiero dwa lata temu. Nikt z moich znajomych nie ma jej w swoim ogrodzie, więc znowu ryzykowałam. Ale niepotrzebnie. Budleja szybko się zadomowiła. Kwiaty zebrane w kulę cudownie pachną. I pod koniec czerwca przyjdzie czas na żylistek. Jest niewymagający i wspaniale kwitnie. Pełne, białe kwiaty delikatnie pachną. 
Na razie jeszcze pączki...ale za dwa tygodnie...


Ostatnie zdjęcie z zeszłego roku :)

12 komentarzy:

 1. Lilaki piękne i te zapach jest obłędny , masz więc upojne w zapachy wieczory ha ha , żylistek to uroczy krzew, , pozdrawiam Dusia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście nie jestem uczulona :)

   Usuń
 2. Piękne kwiatki są.Kocham ogrody.Pozdrawiam milutko.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lilak Majera to piękny krzew! Cudownie kwitnie, zadziwia wszystkich dookoła.To w Twoim ogrodzie unoszą się cudowne zapachy:)) Wspaniale tak przechadzać się po pachnącym ogrodzie.
  Pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A taki niepozorny był, gdy go kupowałam :)

   Usuń
 4. MAm Budleję,ale inna odmiane ale ta Twoja liliowa bardzo mi sie podoba:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może Dawida. Kwitnie w drugiej połowie lata. Przywabia motyle :)

   Usuń
 5. Zazdroszczę Ci takich temperatur, my od miesiąca nieustannie marzniemy.
  A zapach musi być niesamowity :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę narzekać na temperaturę. Pamiętam chłodniejsze czerwce :)

   Usuń
 6. Piekny bez.
  Do tego pod oknem sypialni..
  Moja budlea zaczyna kwitnienie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja budleja skrętolistna właśnie przekwita, ale Dawida jeszcze nie.

   Usuń