czwartek, 4 stycznia 2018

KSIĄŻKA NIBY OGRÓD

Jak powiedział Cyceron ,, Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki". Zimą zagrzebana w ciepłe koce, ze szklanką kakao w ręce przenoszę się codziennie w świat piękna i iluzji. Latem zatapiam się w buszu roślin mojego 1000 metrowego ogrodu. 
Korzystając z niezbyt sprzyjającej aury za oknem postaram się zaciekawić Was 12 książkami z 52 przeczytanych przeze mnie w 2017 roku. Po jednej na każdy miesiąc nowego roku :) I jak zwykle nie obędzie się bez cytatów :)


,, Są książki, które się czyta. Są książki, które się pochłania. Są książki, które pochłaniają czytającego" M.Pruszkowska
I taką właśnie serią książek, która nie pozwoliła mi ( i mojemu mężowi) spokojnie odpoczywać w błogim lenistwie przed telewizorem był cykl kryminałów Katarzyny Puzyńskiej. ,, W prawdziwym życiu nie ma Sherlocków" mawiała komisarz Klementyna Kopp. Mnóstwo wątków, mylne tropy, sekrety przeszłości. No i to co lubię najbardziej- nieprzewidywalne zakończenie.


Na luty proponuję Odette i inne historie miłosne. Eric-Emanuell Schmitt przedstawia 8 niezwykłych opowiadań, których bohaterkami są głównie kobiety, a każda z nich inna.
Wanda ,,Wie, że robi wrażenie i zawsze ją to bawi."
Helene  ,, Cierpiała wciąż, próbując pogodzić dwie wykluczające się nawzajem rzeczy: idealizm i przenikliwość umysłu."
Odile ,, Ta osoba nie jest projekcją moich lęków czy urojeń, ale intruzem, który wkrada się do mojego mieszkania..."
Aimee ,, Niewiele było trzeba, by rozpłynęła się w litości nad sobą..."
Odette ,, Odette otrzymała od niebios dar: radość. Gdzieś tam, w głębi siebie, musiała mieć jazz-band grający na okrągło porywające kawałki i energetyzujące melodie. Zadne trudności nie były w stanierozłożyć jej na łopatki."
Olga, Tatiana, Lili, Irina ,, Mały kawałek grafitu przywrócił im ochotę do życia - oznaczał łączność z dawnym światem, dawał możliwość uściskania dzieci. niewola nie była już tak ciężka."

Dzień Kobiet nie może się obejść bez zabawnej Nataszy Sochy i jej Rosołu z kury domowej.  
,,1. Zimą nie musisz regularnie nóg, bo i tak ich nie pokazujesz. Latem noś spódnice do kostek.
2. Staraj się spać na wznak, bo jak ci się odciśnie poduszka na policzku, to w pewnym wieku nie zlikwidujesz tego zagniecenia do wieczora.
3. Obcinaj paznokcie niemal do krwi - będą dłużej odrastały.
4. Noś na głowie chustki i turbany - to pozwoli ci całkowicie zlikwidować problem źle układających się włosów i odrostów. Jest jeszcze jedna opcja - ogól się na łyso.
5. Ogranicz nadmiar ciuchów i zostaw sobie maksymalnie trzy zestawy - dzięki temu unikniesz problemu, co na siebie włożyć.
6. Nie patrz w lustro - będzie mniej bolało"
,, Nie chodzi o to, żeby było idealnie w życiu. Idealnie jest nudno. Ważniejsze jest znalezienie równowagi w całym tym chaosie. Swojej własnej równowagi." 


W kwietniu sprawdźmy jak blisko jest od miłości do nienawiści czytając Zazdrośnice Eric-Emmanuela Schmitta
,, W każdej znanej osobie czai się obcy, gotowy w każdej chwili wyskoczyć... Boję się, co któregoś dnia wyjdzie ze mnie... Miałam nadzieję, że dojrzewając, stanę się sobą. A jeśli stanę się inną ? " 
,, Jestem ścianą straceń, fasadą kamienicy w Damaszku, murem w Ramallah. Nienawidzę miłości. Pragnę się buntować przeciwko niej. Jeśli kochać oznacza cierpieć, przestać być panem samego siebie, zostać niewolnikiem, to ja nie chcę kochać. Wolę uderzać. Wolę prowokować. Pragę pokoju, nie wojny. Gdyby jednak okazało się to nieuniknione, prowadziłabym wojnę."

Czy stać nas na uczestnictwo w grze, której nie pochwalamy? Bohaterka Paniki Lauren Oliver podejmuje tę decyzję pod wpływem emocji. 
,, Wiedziała, że ten dzień, ta radość, nie będą trwały wiecznie. Wszystko przemija. I dlatego życie jest takie piękne. Pewnie wkrótce będzie musiała się zmierzyć z jakimiś problemami. Ale to też jest w porządku.
Odwaga polega na tym, by iść do przodu, choćby nie wiem co. Może pewnego dnia znów będzie musiała stanąć na krawędzi i skoczyć. I zrobi to. Wiedziała już teraz, że zawsze jest nadzieja, światełko w tunelu - nawet pośród ciemności, strachu, pośród największych głębin. Zawsze jest słońce, po które można sięgnąć, i powietrze, i przestrzeń , i wolność.
Zawsze jest jakaś droga, którą można pójść, zawsze jest jakieś wyjście. I nie trzeba się bać."


Lato warto przywitać ze wzruszającą książką Pan Ibrahim i kwiaty Koranu Eric-Emmanuela Schmitta. Wiem, że to już trzecia moja propozycja tego autora, ale może się zdecydujecie :) 
,,To dobrze, że jesteś grzeczny. Ale lepiej, żebyś był miły. "
,, - To niesamowite, Panie Ibrahimie, jak ubogie są wystawy bogaczy. Nic na nich nie ma.
-Na tym polega luksus, Momo. Niczego na wystawie, niczego w sklepie, wszystko w cenie."
,, Autostrady mówią człowiekowi:Jedź, nie ma na co patrzeć. Są dla idiotów, którzy chca jak najszybciej dostać się z jednego punktu do drugiego. My nie uprawiamy geometrii, my podróżujemy."
,, - Za dużo się ruszasz, Momo. Jeżeli chcesz mieć przyjaciół, siedź spokojnie."

Okres wakacji to powinny być takie lekkie, miłe opowieści. Ale nie u mnie. Polecam Wam niezapomniany Dotyk Claire North
,, Każdy krok jest kimś nowym, każdy krok to nowy kolor skóry...
Jestem stara i przygarbiona,
młoda i piękna,
moja skóra ma barwę jesiennego zachodu słońca,
jest jasna jak śnieg,
ciemna jak oliwa,
tak ciepła, że czuję każde naczynko krwionośne w swoich świeżych, szerokich wargach,
tak chłodna, że palce u nóg w czubkach butów wydają się kawałkami zamarzniętego mięsa."


W sierpniu można w końcu sięgnąć po romans... Confess Colleen Hoover
,,Całe życie, każdego dnia, mam wrażenie, jakbym brnął w górę ruchomych schodów, które jadą w dół. I niezależnie od tego, jak szybko czy z jaką mocą biegnę, usiłując dotrzeć do szczytu, stoję w tym samym miejscu, pędząc donikąd. Ale kiedy jestem z nią, nie czuję się jak na ruchomych schodach. Czuję się, jakbym stał na ruchomym chodniku, który niesie mnie tak po prostu, bez mojego wysiłku. Jakbym wreszcie mógł się odprężyć, złapać oddech i nie czuć ciągłego przymusu pędzenia, by uniknąć wylądowania na samym dnie."

Początek września to dla mnie czas na refleksję i wspominanie tych, których nie dane mi było poznać. Książka Słowik Kristin Hannah pomaga zrozumieć, że ,, Miłość pokazuje nam, kim chcemy być, wojna pokazuje kim jesteśmy".
,, W czasie wojny robiłyśmy to, co do nas należało, a gdy się skończyła, pozbierałyśmy kawałki i zaczęłyśmy życie od nowa."
,, Opłakiwała wszystko naraz - ból i stratę, gniew i strach, wojnę i to, co z nimi uczyniła, potworność obozu i wiedzę o złu, z której nigdy nie zdoła się otrząsnąć."


Nie oglądałam jeszcze serialu telewizyjnego Opowieść podręcznej, ale już zdążyłam przeczytać książkę Margaret Atwood
,, Jest coś przewrotnego w tym ogrodzie Sereny - w jego symbolice: coś, co zostało głęboko pogrzebane, strzela w górę, bez słów, ku światłu, jakby po to, żeby pokazać, żeby powiedzieć: to, co zostało zagłuszone, upomni się kiedyś o posłuchanie, choćby i bezgłośnie."
,, Musicie mi wybaczyć. Jestem uciekinierką z przeszłości i jak każdy uciekienier rozpamiętuję obyczaje i nawyki z życia, które porzuciłam lub zostałam zmuszona porzucić, i to wszystko, z tego miejsca, wydaje mi się dziwaczne..."

W listopadowe dni zadumy zapoznajmy się z lekturą klasy II gimnazjum Pozłacaną rybką Barbary Kosmowskiej.
,, Czasami trzeba zejść do samego piekła uczuć, by wspiąć się potem do nieba...W takiej podróży nie można być samemu, bo w samotności ból tylko urasta, nigdy nie maleje..."


Grudzień to czas oczekiwania i czas dawania. ,, Wszystkich zachęcam do tego, żeby wystawili łebek ze swojego okopu.''  Słowa ks. Jana Kaczkowskiego są takie poruszające ,,Każdy może mówić, każdy może krzyczeć, gdy dzieje się niesprawiedliwość.'' Dasz radę ks. Jan Kaczkowski Joanna Podsadecka
Mam nadzieję, że moje propozycje się Wam spodobały :) A ja już siadam i zaczynam czytać książki, które dostałam pod choinkę :)